Návšteva v Albánsku

V rámci bratskej návštevy som v uplynulých dňoch navštívil minoritskú komunitu vo Fier v južnom Albánsku.

Albánsko: Svätý Maximilián

st. maxTento svätec je bratom minoritom v Albánsku veľmi blízky. Zdieľajú s ním misijnú horlivosť a úctu k Nepoškvrenej Panne Márii. Preto sme chceli prežiť tento deň trochu slávnostnejšie.

Albánsko na vlnách rádia Lumen

radio-lumenPo príchode na Slovensko sme dostali možnosť podeliť sa s našimi zážitkami a skúsenosťami v relácii Od ucha k duchu.

Albánsko: Svätá Klára

klara-miniPočas môjho mesačného pobytu v Albánsku som toho zažil naozaj veľa. Teraz by som sa s vami chcel podeliť o spomienky na sviatok svätej Kláry, ktorý sme slávili viac dní a dokonca aj na viacerých miestach.

Albánsko: Letné výlety

2vylety miniKeďže stavba kostola pohlcuje dosť nášho času, neorganizujeme v tomto roku žiadne letné tábory. Naši mladí farníci sa však nenechali tak ľahko odbyť, preto sme sa nakoniec spolu vybrali aspoň na jednodňové výlety po okolí.

Albánsko: Sviatok Porciunkuly v novom kostole

jaru-kostolHoci práce na kostole v Jaru ešte stále prebiehajú, v jeho podzemnej kaplnke sa už každú nedeľu slúži svätá omša. Keďže predlohou pre tento kostol je práve Porciunkula pri Assisi a naším zámerom je zasvätiť tento kostol Panne Márii Kráľovnej anjelov, rozhodli sme sa tento sviatok prežiť práve tu.

Albánsko: Kostol v Jaru ma svoj uholný kameň

Albansko miniDňa 21. apríla 2014, na veľkonočný pondelok bol slávnostné vložený do múrov nového kostola v Jaru uholný kameň.

Pápež požehnal uholný kameň pre kostol v Albánsku

1-IMG 1554Pápež František dňa 4. 12. 2013 po generálnej audiencii vo Vatikáne požehnal uholný kameň pre nový kostol v albánskom pôsobisku slovenských minoritov v Jaru.

Albánsko: Noví bratia a sestry vo sv. Františkovi

ofsTentokrát v strede pozornosti boli angažovaní laici. Po prvýkrát, po viac než dvojročnej formácii piati veriaci zložili prvé sľuby na jeden rok v Treťom Ráde sv. Františka z Assisi (OFS).

Albánsko: S bratom Jaroslavom o aktuálnej situácii

Alb miniAko sme Vás už informovali, v nedeľu 20. januára popoludní 32 ročný moslim podpálil farský kostol vo Fier, ktorý spravujú naši bratia pôsobiaci na juhu Albánska. Bratia zároveň pokračujú v začatej stavbe nového kostola v blízkej dedine Jaru. V tejto náročnej situácii nám brat Jaroslav predstavil aktuálne dianie.

Albánsko: Týždeň po požiare

poziar miniPred týždňom bol v albánskom meste Fier podpálený farský kostol pri ktorom pôsobia naši bratia minoriti. O súčasnom stave informuje nás vyšší predstavený P. Tomáš Lesňák.

Fier: Generálny asistent pre OFS v Albánsku

OFSminiV dňoch od 20. do 24. apríla 2012 navštívil našu komunitu v Albánsku P. Martin Bitzer, generálny asistent pre Tretí františkánsky rád. P. Martin svoju návštevu začal od stretnutia s otcom biskupom ordinárom Mons. Hilom Kabashim, ktorý mimochodom je tiež františkánom a sídli v neďalekom meste Vlora.