Kláštor minoritov v Brehove

Brehov (maď. Imreg) je malá dedinka, ktorá leží uprostred Východoslovenskej nížiny pri rieke Ondava.

Prvými známymi zemepánmi v obci boli podľa listiny z roku 1419 Imreghiovci. Súpis z roku 1598 uvádza ako vlastníkov nehnuteľnosti Andreja Štefána, Krištófa Soósa, Ladislava Barkoczyho, Štefána Pethő, rodinu Bodovcov, ktorým patril aj hradný kaštieľ. Neskoršie treba spomenúť grófa Aspremonta, Barona, Barkoczyho, Kazinczyovcov, grófa Buttlera, Bessenyeyovcov, Horváthovcov, Szikszayovcov a Davida Weinberga.

Nad obcou vyčnieva vrch, na ktorom bol v rokoch 1767-69 postavený kostol a kláštor sv. Františka z Assisi. V roku 1752 vtedajší zeman, barón Imre Barkóczy, daroval pozemky, ktoré vlastnil v obci Brehov, Cirkvi. Jeho zámerom bolo priniesť posolstvo sv. Františka aj na svoje územie. Vďaka tomuto dobrodincovi, ktorý podporoval minoritov nielen na tomto mieste, bol v Brehove vybudovaný, na zrúcaninách pôvodného románskeho kostola, nový kostol a k nemu priľahlý kláštor. Prví bratia sem prišli v roku 1767 z neďalekého kláštora v Rade. Zaoberali sa predovšetkým pastoráciou vo farnosti a v okolí. Okrem toho tu založili aj základnú školu, v ktorej sami učili. Po vzniku Československej republiky bol kláštor administratívne začlenený do československej provincie Menších bratov konventuálov.

Oficiálne účinkovanie minoritov v Brehove bolo prerušené v roku 1950.V roku 1959 sa kláštor, ktorý bol v dezolátnom stave, stáva domovom sestier vincentiek, ktoré v ňom bývali až do roku 1998. V októbri tohto roku sa do Brehova vracajú minoriti. V priestoroch kláštora je vytvorené Františkánske centrum stretnutia dialógu so zameraním na duchovné cvičenia.


Adresa:
Kláštor minoritov
Kláštorná 31
Brehov
076 05 Cejkov
tel./fax 056/679 52 26

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

web: klastorbrehov.com
č. účtu: SK82 0900 0000 0005 5025 8866