Kláštor minoritov v Bratislave

Dejiny kláštora v Bratislave – Karlovej Vsi Dejiny minoritov v Bratislave sú úzko spojené s dejinami bratislavských františkánov, pretože do roku 1517 sme boli jednou vetvou prvého rádu sv. Františka. Ako sa ďalej vyvíjali naše dejiny v Bratislave ponecháme historikom.


ba_kostol1Novodobé dejiny bratov minoritov v Bratislave sa začínajú 21. septembra 1994 príchodom pátra Marka Tokarczyka z Poľska. Prvým miestom jeho pôsobenia bol kláštor sestier Tešiteliek Božského Srdca Ježišovho v Bratislave na Krajinskej ceste, kde býval do augusta 1995. Hneď na začiatku svojho pobytu v Bratislave začal hľadať miesto pre nový minoritský kláštor. 17. júla 1995 sa k nemu pridáva ďalší brat P. Kristián Žmuda. Od augusta 1995 sa ich kláštorom stáva bývalá materská škôlka v mestskej časti Bratislava - Karlova Ves. V tejto farnosti P. Marek a P. Kristián pôsobili ako kapláni. Keď vznikla nová farnosť Dlhé Diely s novopostaveným kostolom, P. Marek Tokarczyk sa stal správcom farnosti sv. Michala Archanjela v Karlovej Vsi.

29. novembra 1996 bol v Bratislave – Karlovej Vsi kánonicky erigovaný kláštor sv. Michala Archanjela a začalo sa s hľadaním vhodného miesta na stavbu kostola a kláštora v tejto lokalite. Malý kostolík sv. Michala Archanjela a priestory materskej škôlky na Lackovej ulici 4, slúžiace ako kláštor a farský úrad, neboli dostatočné pre pastoráciu a život bratov.

24. septembra 1999 Mons. Ján Sokol, bratislavsko-trnavský arcibiskup, slávnostne posvätil pozemok pod nový kostol, kláštor a pastoračné centrum sv. Františka z Assisi. Autorom projektu bol švajčiarsky architekt Justus Dahinden, ktorý v projekte navrhol drevo a bielu farbu, aby zdôraznil františkánsku jednoduchosť chrámu. 7. júna 2000 sa začalo s výstavbou kostola. Nový kostol bol posvätený 9. marca 2002 Mons. Jánom Sokolom a nový kláštor 9. novembra 2003 generálnym asistentom rehole minoritov P. Jerzym Maculewiczom.

Kláštor v Bratislave je od júla 2003 aj sídlom slovenskej kustódie Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na území farnosti existuje aj Základná cirkevná škola sv. Františka z Assisi.

Adresa:
Kláštor minoritov
Nám. sv. Františka 4
841 04 Bratislava

tel./fax: 02/65 42 68 60
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.svmichal.sk

Účet kláštora: SK69 0200 0000 0015 1496 2359